سلامت و رسانه

دوره آموزشی ضمن خدمت تابستان 1391 – ویژه کارکنان مجتمع آموزشی پسرانه معلم

علم سلامت علاقمندان بیشماری دارد و شاید به نظر برسد با فراهم شدن دسترسی همگانی به انواع رسانه های دیداری و شنیداری، دستیابی به آن ساده تر شده باشد اما تعدّد رسانه ها امر نظارت علمی بر محتوای آنها را غیرممکن کرده است و اگر تا دیروز کتب علمی بدلیل دسترسی نداشتن نویسندگان آنان به نتایج آخرین پژوهشها در مظانّ این اتهام بودند که احتمالاً قدیمی و خارج از رده هستند امروز بسیاری از اطلاعات منتشر شده هیچ پایه و اساس علمی ندارند و یا بدلیل حجم انبوه اطلاعات در دسترس به صورت غیرعلمی و دلخواهانه گزینش شده اند.

امروزه حتی مجلات زرد، وبلاگها و... عناوین به ظاهر علمی در خود گنجانده اند که با جملاتی مثل: محققان میگویند ... پزشکان عقیده دارند ... و پژوهشهای اخیر ثابت کرده اند که ... شروع می شود و بدون ذکر نام مرکز تحقیقات، زمان، مکان، نوع پژوهش و منبع به پایان می رسد.

این دوره سعی نمود با یک آموزش تعاملی به همکاران مجتمع بیاموزد که اخبار سلامت را از چه راههایی کسب کنند، تا چه میزان به اخبار علمی اعتماد کنند، چگونه در میان خبرهای علمی متناقض حیران نشوند و نتایج یک پژوهش را تحلیل و بررسی کنند.

ابتدا یک جلسه معرفی نیم ساعته در خصوص لزوم فراگیری این آموزش و سرفصلها در تاریخ شنبه 7 مرداد 91 برگزار شد و در پایان جلسه از متقاضیان شرکت در دوره اصلی ثبت نام به عمل آمد. با توجه به ثبت نام 50 نفر از همکاران، پس از رایزنی با مدیران مقاطع، برنامه در دو گروه مجزا (گروه اول: مرداد 91 و گروه دوم: شهریور 91) و بصورت دو جلسه چهارساعته برای هر گروه پیش بینی شد.

بخش عنوان محتوا
اول رسانه ها و منابع اخبار سلامت آشنایی با رسانه ها-نکات کلیدی برای تشخیص اعتبار علمی هر رسانه-مقدمات شیوه های جستجو
دوم خلاصه ای از شیوه های جستجوی علمی شیوه های مبتنی بر رایانه-سایر شیوه ها-نحوه نسخه برداری از اطلاعات
سوم بررسی اخبار و مقالات سلامت-1 انتخاب هدفمند اخبار و مقالات-نکات کلیدی مستتر در اخبار-کدام قسمت مقالات را بخوانیم
چهارم بررسی اخبار و مقالات سلامت-2 نکات کلیدی مستتر در مقالات آشنایی با خطاهای پژوهش

 

 

 

 

اسلایدهای آموزشی را از اینجا دانلود کنید

جلسات گروه اول روزهای دوشنبه 16 مرداد و چهارشنبه 18 مرداد و جلسات گروه دوم روزهای چهارشنبه 15 شهریور و شنبه 18 شهریور (ساعت 9 الی 13) برگزار شد. در نهایت 25 نفر از ثبت نام کنندگان موفق به گذراندن دوره و دریافت امتیاز ضمن خدمت شدند که اسامی ایشان عبارت است از:

دبستان یک- سرکار خانمها: محبوبه آبرودی، اسکندریان، پیشنماز، جهاندار، حسینی، حمزه لو، رحیمی، صداقت، طاولی، عباسپور، عطایی، کامیابی، کیانی و ناظری

دبیرستان- جناب آقایان: قاسم اسماعیلی، جعفریان، رحمتی، سریار، شاهمرادی، صداقت، علیزاده و فاضلی خلیلی

کانون فارغ التحصیلان (بدون امتیاز)- جناب آقایان: تات اسدی، تمدن، طاهری

   

  

وبسایت واحد پزشکی مجتمع فرهنگی آموزشی پسرانه معلم

درباره ما:

واحدپزشکی مجتمع معلم علاوه بر خدمات درمانی رایگان ، به تشکیل پرونده سلامت، انجام معاینات غربالگری سالیانه و فعالیتهای آموزشی برای دانش آموزان و کارکنان می پردازد...

تماس با ما:

آدرس: سعادت آباد بلوار دریا روبروی پارک دلاوران مجتمع فرهنگی آموزشی پسرانه معلم متوسطه دوره دوم واحد پزشکی
تلفن: 88575955