بی خوابی و پرخوابی

بی خواب هستید یا پرخواب؟!

بی خوابی و پرخوابی دو اختلال شایع خواب هستند که این ماه، توضیح مختصری در خصوص این دو مورد می دهیم:

 

بی خوابی شایعترین اختلال خواب است که 30 الی 45% بزرگسالان از آن رنج می برند. در این حالت ممکن است اشکال درشروع به خواب و یا دوام آن باشد.

بی خوابی گذرا (کوتاه مدت): معمولاً بدلیل اضطراب است و می تواند همراه با سوگ یا هر تغییر استرس زا در زندگی باشد. این عارضه جدی نیست و اغلب نیاز به درمان پیدا نمی کند

بی خوابی مداوم: اغلب اشکال در به خواب رفتن است و نه دوام خواب. این بیماران معمولاً یا اضطراب دارند که تبدیل به علایم جسمی شده و یا دچار پاسخ شرطی شده اند. برخی از بیماران خود اضطراب را احساس نمی کنند بلکه به شکل افکار و احساسات ترس آلود قبل از خواب خود را نشان می دهد. اگر بی خوابی مداوم دارید حتماً برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

 

پرخوابی: اگر زمان خواب شما زیاد است و یا روزها خواب آلودگی مفرط دارید یعنی دچار پرخوابی هستید. برخی مبتلایان به پرخوابی ممکن است حملات خواب داشته باشند و در حالت بیداری به خواب بروند یا ناتوان از بیدار ماندن باشند. اما اگر بدلیل خستگی خواب آلود هستید به معنی مشکل پرخوابی نیست.

علل پرخوابی: طیف گوناگونی از علل طبی مثل اختلالات متابولیک، آنسفالیت و... و نیز علل روانی مانند افسردگی و واکنش اجتنابی را شامل می شود.

وبسایت واحد پزشکی مجتمع فرهنگی آموزشی پسرانه معلم

درباره ما:

واحدپزشکی مجتمع معلم علاوه بر خدمات درمانی رایگان ، به تشکیل پرونده سلامت، انجام معاینات غربالگری سالیانه و فعالیتهای آموزشی برای دانش آموزان و کارکنان می پردازد...

تماس با ما:

آدرس: سعادت آباد بلوار دریا روبروی پارک دلاوران مجتمع فرهنگی آموزشی پسرانه معلم متوسطه دوره دوم واحد پزشکی
تلفن: 88575955