مگس و پشه؛ سردسته های مزاحمان تابستانی!

مگس و پشه 4 مرحله در چرخه زندگی خود دارند: تخم- لارو- شفیره- حشره بالغ. هرچه شرایط محیطی برای آنها مساعدتر باشد این مراحل سریعتر طی می شود و امکان تکثیر مجدد دارند... یک تابستان گرم همراه با رطوبت، مساعدترین شرایط برای این مزاحمان کوچک است!

چرا مبارزه با مگس و پشه مهم است؟

مشکلات این حشرات فقط به خارش محل گزش و صدای وزوز منتهی نمی شود، آن ها از طریق انتقال بیماری (مثل مالاریا)، سالانه چندصد هزار انسان را به کام مرگ می فرستند . جالب است بدانید پشه در فهرست کشنده ترین جانداران کره زمین، جایگاه نخست را از آن خود کرده است و برخلاف تصور عموم، بسیاری از انواع مگس نیش میزنند.

چگونه با مگس و پشه مبارزه کنیم؟

* منطقی ترین راه از بین بردن مناطق تولید مثل آنهاست

مگس ها و پشه ها تخم های خود را در آب های راکد و حاوی مواد غذایی محلول قرار می دهند تا وقتی لاروها از تخم بیرون آمدند، چیزی برای خوردن داشته باشند. ظرف های شسته نشده داخل سینک ظرفشویی یکی از منابع آب راکد مورد علاقه حشرات به خصوص مگس است. تمیز و خشک نگهداشتن حمام و سرویس بهداشتی هم بسیار مهم است. ریختن مقداری ماده روغنی مثل نفت در چاههای فاضلاب هم لارو حشرات را نابود میکند و هم مانع تخم گذاری حشره ماده می شود.

** در مرحله بعد بهتر است دسترسی آنها را محدود کنیم

همیشه خانه و به خصوص آشپزخانه را تمیز نگه دارید. مواد غذایی را در ظروف دربسته نگاهداری کنید و درب سطلهای زباله هم باید کاملاً بسته شده باشند و به طور منظم تمیز شوند.

مگسها علاوه بر زباله و فضولات، به مواد غذایی بیش از حد رسیده شده، گوشت ها (خام یا پخته)، شیر فاسد شده، مایعات تخمیری و غذاهای تند هم علاقه زیادی دارند.

درمورد پشه ها موارد زیادی وجود دارد که آنها را به سمت گزیدن انسان هدایت می کند: تولید دی اکسید کربن، افزایش دمای بدن، رطوبت عرق و بوی بدن (بهتر است بدانید هم بوی عرق و هم بوی ادوکلن و محصولات ضدتعریق جاذب پشه هاست پس اگر عرق کردید تنها راه دوش گرفتن است!)

وبسایت واحد پزشکی مجتمع فرهنگی آموزشی پسرانه معلم

درباره ما:

واحدپزشکی مجتمع معلم علاوه بر خدمات درمانی رایگان ، به تشکیل پرونده سلامت، انجام معاینات غربالگری سالیانه و فعالیتهای آموزشی برای دانش آموزان و کارکنان می پردازد...

تماس با ما:

آدرس: سعادت آباد بلوار دریا روبروی پارک دلاوران مجتمع فرهنگی آموزشی پسرانه معلم متوسطه دوره دوم واحد پزشکی
تلفن: 88575955