اختلالات یادگیری4- اختلال ریاضی

در سه ماه گذشته مروری برکلیات اختلالات یادگیری و دو اختلال شایع خواندن و نوشتن داشتیم... اختلال ریاضی سومین نوع اختلال یادگیری است:

اختلال ریاضی- نقص جدی در یادگیری مهارت های ریاضی از شناخت اعداد گرفته تا عملیات ریاضی و مسائل مربوط به ادراک فضایی و حل مسئله دارند. گاهی در این گروه نقص در مهارت های پایه ای تر مانند درک مفاهیم متضاد (سبک و سنگین، بسته و باز و...)، ارزش پول، یافتن جهت ها و ساعت نیز دیده می شود که اهمیت آن نباید از نظر دور ماند.

برخی نشانه های اختلال ریاضی عبارتند از:

شمارش طوطی وار: در شمارش اعداد یا رعایت توالی مشکل دارد.

عدد شناسی: مفهوم عدد 3 را نمی داند (نمی تواند 3 مهره را جدا کند) یا ارزش عدد را نمی داند (3 از 2 بزرگتر است) و یا ممکن است در خواندن اعداد شبیه به هم اشتباه کند (مثلا 2و3، 4و6) یا جهت خواندن را رعایت نمیکند (12 را 21 می خواند).

نوشتن عدد: گاهی شکل عدد را فراموش می کند و یا اعداد شبیه به هم را اشتباه می نویسد (3 را 2 می نویسد) گاهی مشکل مربوط به جهت یابی است و عدد را وارونه می نویسد (27 را 72 می نویسد).

عملیات ریاضی: علامتها را نمی شناسد (+ یعنی جمع) یا مفهوم آن را نمی داند (جمع یعنی اضافه شدن) یا اشکال در عملیات (هنوز از انگشتان برای عملیات استفاده می کند).

درک ارزش مکانی: یکان و دهگان و در نتیجه انتقال عدد به ستون بعدی را نمی داند و یا در زیر هم نویسی اعداد مشکل دارد (دو نمونه از اشتباه: 46=2+26 یا 310=17+23)

حل مساله: گاهی با وجود اینکه عملیات ریاضی بلد است، در درک مسایل ریاضی مشکل دارد و نمی تواند روابط بین اجزای مساله را درک کند.

وبسایت واحد پزشکی مجتمع فرهنگی آموزشی پسرانه معلم

درباره ما:

واحدپزشکی مجتمع معلم علاوه بر خدمات درمانی رایگان ، به تشکیل پرونده سلامت، انجام معاینات غربالگری سالیانه و فعالیتهای آموزشی برای دانش آموزان و کارکنان می پردازد...

تماس با ما:

آدرس: سعادت آباد بلوار دریا روبروی پارک دلاوران مجتمع فرهنگی آموزشی پسرانه معلم متوسطه دوره دوم واحد پزشکی
تلفن: 88575955