بلوغ 1

فرزند خود را برای دوره بلوغ آماده کنید (1)- بلوغ جسمی

در ایران بلوغ پسران اغلب بعداز پایان دوره دبستان رخ می دهد، اما فراموش نکنید که بلوغ یک اتفاق ناگهانی نیست؛ یک دوران است که تغییراتی به تدریج رخ می دهد و این دوران سالهای دبیرستان را هم معمولاً دربرمی گیرد.

بسیاری از ما شناخت درستی از بلوغ نداریم؛ مثلاً برخی سبز شدن صورت پسرشان را نشانه بلوغ می دانند! بعضی پرخاشگری او را !! و گروهی با توجه او به جنس مخالف یا بالعکس بر بلوغ وی صحه می گذارند!!! ... که البته تمام این موارد بخشی از فرآیند بلوغ است. بلوغ در تعریف سه مرحله جسمی، روانی و اجتماعی دارد که به دنبال هم رخ می دهد:

بلوغ جسمی

در پسران بلوغ معمولاً از 11 سالگی به بعد و با تغییرات جسمی شروع میشود:

رشد ناگهانی قد و تنه،

آکنه،

تورم اعضای چهره،

تغيير صدا،

بزرگی غده تیروئید،

رویش مو در برخی اندامها،

تیره شدن پشت لب،

زبر شدن پوست

و رشد اندام‌هاى تناسلى

برخی از نشانه های جسمی بلوغ هستند. این تغییرات گاهی آنقدر سریع رخ میدهند که نوجوان دچار تشویش می شود. اوج تغییرات در 14 سالگی است.

توجه داشته باشید که یکی از عوامل تعیین سن بلوغ توارث است و اعضای یک خانواده تقریبا در یک سن ثابت بالغ می شوند پس اگر پدر خانواده در سن 14 سالگی بالغ شده است، حوالی سن 13 سالگی فرزند پسر، موضوع را به شکلی دوستانه برای وی مطرح کند و او را آماده ی این تغییرات کند.

سکوت والدین، نوجوان را به منابع دیگر کسب اطلاعات یعنی همسالان، کتاب، فیلم و سی.دی‏ ها می‏کشاند و درنتیجه اطلاعاتی ناقص و گاهی نادرست کسب می‏کند که ممکن است مشکلات بعدی را درپی داشته باشد.

وبسایت واحد پزشکی مجتمع فرهنگی آموزشی پسرانه معلم

درباره ما:

واحدپزشکی مجتمع معلم علاوه بر خدمات درمانی رایگان ، به تشکیل پرونده سلامت، انجام معاینات غربالگری سالیانه و فعالیتهای آموزشی برای دانش آموزان و کارکنان می پردازد...

تماس با ما:

آدرس: سعادت آباد بلوار دریا روبروی پارک دلاوران مجتمع فرهنگی آموزشی پسرانه معلم متوسطه دوره دوم واحد پزشکی
تلفن: 88575955