وب سایت واحد پزشکی مجتمع فرهنگی آموزشی پسرانه معلّم

سال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸ آغاز شد…

گزارش ماهیانه و اخبار فعالیتهای واحدپزشکی و نیز نکته ی آموزشی هرماه را در همین صفحه ببینید و بخوانید

⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓

گزارش ماهیانه ی واحد پزشکی

گریه کردم ،عطش آمد به سراغم،گفتم:

به فدای لب خشکت! همه جا زمزم شد.

مهرماه فرا رسید… در این ماه حماسه ی پرشور اربعین حسینی را در پیش داریم که یادآور رستاخیز ظهور است. امید که در شمار یاران حق باشیم، ان شاء الله.

همراهان گرامی!

سال تحصیلی جدید مبارک

شاید ندانید که سال تحصیلی جدید برای واحدپزشکی از ابتدای تیرماه آغاز شده بود و عمده فعالیتهای ما هم در دو بخش متمرکز بود:

اول تغییرات اساسی سایت در زیرساخت، قالب و محتوا (به همین دلیل دسترسی به مطالب سایت دچار اختلال بود که ضمن عذرخواهی از شما، بابت شکیبایی ارزشمندتان سپاسگزاریم)

دوم ادغام ثبت پرونده سلامت دانش آموزان در فرآیند ثبت نام (اولیای دانش آموزان مجتمع لازم است در بدو ورود فرزند خود به هر مقطع، پرونده سلامت جدیدی در سامانه آنلاین نسیم برای او تکمیل نمایند) و با همراهی شما عزیزان اولین سال ادغام را با فراز و نشیب هایش به پایان بردیم.

در مهرماه معاینات زیر انجام خواهد شد: قد و وزن دانش آموزان پایه های هفتم و نهمغربالگری بینایی پایه های سوم الی ششمبررسی ساختار قامتی پایه هفتم

ان شاء الله در اولین جلسه انجمن هر مقطع که در مهرماه برگزار می شودبیشتر با واحدپزشکی آشنا خواهید شد…

اخبار فعالیت های واحد پزشکی

نکته ی آموزشی ماه

آموزش فصل پاییز را به سه بیماری شایع دوران کودکی اختصاص دادیم: اوریون- آبله مرغان- مخملک

اوریون

اوریون یک نوع ویروس است که همانند ویروسهای سرماخوردگی منتقل می شود.

* علایم: تب، لرز، سردرد و گرفتاری غدد بزاقی بخصوص بناگوش است که یکطرفه یا دوطرفه بزرگ و حساس می شوند. اگر پسران بعداز بلوغ مبتلا شوند ممکن است غدد تناسلی هم درگیر شود. در موارد نادری هم لوزالمعده گرفتار شده، پانکراتیت یا دیابت ایجاد می کند.

* انتقال بیماری: اغلب در مکانهای شلوغ مثل مدرسه منتقل (اوج شیوع در دبستان) و اواخر زمستان و اوایل بهار شایعتر است. دوره نهفتگی دو هفته ای دارد و زمان سرایت معمولاً از ۳ روز قبل از تورم غدد بزاقی تا ۳ روز بعد از آن است با این وجود، فرد مبتلا لازم است ۵ الی ۹ روز از دیگران جدا باشد و در منزل استراحت کند.

* پیشگیری و درمان: بهترین راه پیشگیری واکسیناسیون است و بعداز گنجانده شدن واکسن در برنامه کشوری موارد ابتلا کاهش یافته است. ابتلا مصونیت دائم ایجاد می کند ولی قطعی نیست. استراحت و پرهیز از فعالیت بدنی در پیشگیری از عوارض (بخصوص عوارض مربوط به درگیری غدد تناسلی) اهمیت زیادی دارد. به بیمار غذاهای نرم و غیرترش بدهید و برای کاهش درد نواحی متورم هم از کیسه آب گرم یا آب سرد (هرکدام برایش خوشایندتر است) استفاده کنید.

Scroll to top