وب سایت واحد پزشکی مجتمع فرهنگی آموزشی پسرانه معلّم

سال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸ هنوز به پایان نرسیده است…

گزارش ماهیانه و اخبار فعالیتهای واحدپزشکی و نیز نکته ی آموزشی هرفصل را در همین صفحه ببینید و بخوانید

⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓

گزارش ماهیانه ی واحد پزشکی

ای آبروی جنّ و ملک خاکبوسی ات
عالم فدای جلوه شمس الشموسی ات

زائر شدم نسیم ، صدای مرا گرفت
از دستم التماس دعای مرا گرفت

تیر ماه فرا رسید…… تیر امسال مزیّن به ولادت کریمه و کریم اهل بیت، دو سرور آرمیده در خاک پاک ایران، بانوی عصمت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و هشتمین اختر تابناک امامت حضرت امام رضا علیه السلام است: دهه کرامت

همراهان گرامی!

در آستانه دهه کرامت، آرزوی ایّامی پربرکت برای ایران عزیز داریم…

خردادماه را با امتحانات حضوری پایه های نهم و دوازدهم و رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی از جمله: استفاده دانش آموزان و مراقبان از ماسک، ضدعفونی دستها و تب سنجی پیش از حضور در جلسه، رعایت فاصله فیزیکی و ضدعفونی سطوح پس از پایان هر امتحان پشت سر گذاشتیم (امتحانات نهایی پایه دوازدهم تا نیمه تیرماه ادامه دارد).

همچنین دوفصلنامه پیک سلامت کارکنان بهار و تابستان ۹۹ تدوین شد اما همچون پیک دانش آموزی، برای رعایت اصول پیشگیری از کرونا، صرفاً نسخه پی.دی.اف آن از طریق فضای مجازی در اختیار همکاران قرار گرفت. 

عمده فعالیتهای واحدپزشکی در ماه تیر عبارت است از:

اول ادامه بومی سازی و تغییر پلت فرم و نمای سایت واحدپزشکی که ان شاء الله به زودی رونمایی خواهد شد.

 و دوم طراحی برنامه آموزشی کارکنان در قالب کارگاه تابستانه درصورت تصویب اجرا در شورای مدیران

با مراجعه به سامانه آنلاین نسیم از نتایج معاینات غربالگری آگاه شوید…

لطفاً باز هم با ما باشید…

اخبار فعالیت های واحد پزشکی

نکته ی آموزشی فصل

در این روزهای کرونایی، برای هر بیرون رفتن از منزل دودوتا چهارتا می کنیم تا ببینیم فواید آن بیشتر است یا زیانهای آن… و یکی از بزرگترین دغدغه ها امور مربوط به سلامت است: واکسن بچه ها، چکاپ بزرگسالان، ویزیت حضوری و غیره.

غربالگری های ضروری برای بزرگسالان سالم کدامند؟

* سلامت بینایی و شنوایی: این غربالگری بعداز ۴۰ سالگی ضرورت دارد. امّا بعداز ۶۵ سالگی باید سالیانه انجام شود. به خصوص فشارچشم (آب سیاه) باید بررسی شود.

* بررسی پوکی استخوان: در افراد بالای ۵۰ سال ضروری است. بانوان، افراد مسن، کسانی که سابقه شکستگی لگن در خود یا خانواده دارند، افراد کم وزن و ریزجثه، سیگاری ها، مصرف کنندگان کورتون و مبتلایان به برخی بیماریهای مزمن جزو افراد در معرض خطر به حساب می آیند.

* سلامت قلب: برای بررسی، معاینه پزشکی، اندازه گیری چربیهای خون و بررسی فشارخون انجام می گیرد. بهتر است شروع این بررسی در همان ابتدای بزرگسالی (سن ۱۸ سالگی) باشد و فواصل بعدی بر اساس نتایج تعیین می شود. امّا بدانید که آقایان، افراد مسن، چاق ها، سیگاری ها و کسانی که سابقه خانوادگی بیماریهای قلبی دارند افراد در معرض خطر محسوب می شوند.

* وضعیت قندخون: افراد بالاتر از ۴۵ سال، بی تحرّک ها، افراد دچار اضافه وزن یا چاقی، بیماران مبتلا به پرفشاری خون یا بیماریهای عروقی، زنان دچار سندرم کیست متعدد تخمدان یا با سابقه دیابت بارداری و کسانی که سابقه خانوادگی دیابت دارند؛ افراد در معرض خطر محسوب می شوند.

* غربالگری سرطانها: توضیح موارد و جزئیات آن مفصّل است. پیشنهاد می کنیم شماره ۲۰ پیک سلامت کارکنان (بهار و تابستان ۱۳۹۹) را مطالعه کنید.

Scroll to top