حیطه های تکاملی کودکان نوآموز-2

یک یادآوری؛ احتمالاً دو اصطلاح رشد و نموّ کودکان را زیاد شنیده اید. رشد به شاخصه های جسمی مثل قد، وزن، دور سر و... مرتبط است اما نموّ مربوط به کسب مهارتها و پیشرفت عقلی، عاطفی و اجتماعی کودک است. معمولاً مراحل نموّ کودکان را در چهار حیطه ی تکاملی (شناختی-کلامی، عاطفی، حرکتی و اجتماعی) مورد بررسی قرار می دهند.

**************************************

دو- حیطه ی عاطفی؛ مهارتهایی مثل: شاد بودن، ابراز احساسات بدون قهر، گریه یا پرخاشگری، مراقبت از وسایل شخصی، دوست یابی و حفظ دوستان با مهرورزی و رفتار دوستانه، درک و پذیرش تشویق و تنبیه، پشتکار در به انجام رساندن امور و ناامید نشدن از شکست و نیز استقبال از حضور در جمع بدون گوشه گیری یا خجالت در این حیطه طبقه بندی می شود.

چگونه به تکامل کودک نوآموز خود در حیطه عاطفی کمک کنیم؟

1- موقعیت حضور و صحبت در جمع را برای کودک خود فراهم کنید. او را تشویق کنید تا با هم سن و سالانش دوست شود و با آنها دوستانه و با محبت رفتار کند. اگر در مدرسه خوشحال نیست علت را بررسی کنید.

2- روشهای صحیح ابراز احساسات و خواسته ها را به او بیاموزید تا رفتارهایی مثل قهر، گریه یا پرخاشگری به تدریج کمرنگ شود. آموزش کنترل خشم نیاز به حوصله بیشتری دارد و شما هم باید الگوی عملی خوبی باشید.

3- کودک شما باید بداند که در قبال وسایل شخصی خود مسؤول است و از دست دادن آنها برایش هزینه دارد و شما وسیله جایگزین را به راحتی برای او تهیه نخواهید کرد.

4- به او بیاموزید که هرکاری عواقبی دارد. اگر هدف از تشویق و تنبیه را بداند واکنش معقولانه تری خواهد داشت.

5- کودک نحوه مواجهه با شکست را از والدین می آموزد. پس باید در عمل به او نشان دهید که ناکامی جزئی از زندگی است و نباید ناامید شود. کودک شکست خورده باید تشویق به ادامه کار شود تا نهایتاً آن را به انجام برساند.

6- او را به نقاشی کردن ترغیب کنید. نقاشی یکی از راههای سالم برای بیان احساسات است.

وبسایت واحد پزشکی مجتمع فرهنگی آموزشی پسرانه معلم

درباره ما:

واحدپزشکی مجتمع معلم علاوه بر خدمات درمانی رایگان ، به تشکیل پرونده سلامت، انجام معاینات غربالگری سالیانه و فعالیتهای آموزشی برای دانش آموزان و کارکنان می پردازد...

تماس با ما:

آدرس: سعادت آباد بلوار دریا روبروی پارک دلاوران مجتمع فرهنگی آموزشی پسرانه معلم متوسطه دوره دوم واحد پزشکی
تلفن: 88575955