Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Main Menu

header-bg

هرکدام از اجزای دندان و بافتهای اطراف آن نام علمی خود را دارند که بهتر است با آنها آشنا شویم...

مینای دندان (Enamel): سخت ترين ماده موجود در بدن است كه لايه شفاف سطح دندان را تشكيل می دهد. مینا علاوه بر حفاظت از دندان از سایش و پوسیدگی، در زيبایی دندان تاثير عمده ای دارد. با تخريب مينا (پوسيدگی يا شكستگی) امكان ساخت مجدد آن توسط بدن وجود ندارد.  

عاج دندان (Dentin): عاج یک ماده ی سخت زنده بوجود آمده از تعداد زیادی لوله کوچک است. قسمت عمده بافت دندان از عاج تشكيل شده كه زير مينا قرار گرفته است. عاج بطور مداوم در طی عمر انسان تشكيل می شود. سختی عاج به اندازه مينا نيست بنابراين سرعت پيشرفت پوسيدگی در آن سريع تر است    

مغز دندان (Pulp): بخش زنده داخلی دندان شامل اعصاب، خون، عروق لنفاوی و باقیمانده ی بافت های دندانی را است. عصب و رگ های خونی در بخش مركزی دندان (در ريشه به صورت كانال و در تاج به صورت حفره) قرار گرفته اند. اعمال مربوط به تغذيه دندان، حس دندان و ساخت عاج جديد به عهده اين بخش از دندان است. با ملتهب شدن مغز دندان در اثر پوسيدگی يا جراحات، دندان درد ايجاد می گردد. ضمن اینکه امكان حركت ميكروب ها در چرخه خون و انتقال به نواحی ديگر فراهم خواهد شد. 

لثه (Gum): بافت نرم پوشاننده استخوان فک و اطراف دندان است كه در نواحی مختلف، جنس و كارایی متفاوتی دارد. شكل، قوام، رنگ و ضخامت آن در سلامت دندان تاثير دارد.

ادامه دارد...

نمك باعث ايجاد مزه مناسب غذا مي شود و از فساد مواد غذایی ممانعت مي كند. اما این ماده دوست داشتنی مثل یک شمشیر دولبه سود و ضررهای مهمی دارد... بیایید نمک را بهتر بشناسیم؛ ماه گذشته خواص و انواع نمک را شناختیم و این ماه می خواهیم درمورد چند باور غلط که اخیراً رواج پیدا کرده صحبت کنیم

1- یکی از گزاره های غلط و خطرناک که اخیراً رواج پیدا کرده است تبلیغات وسیع درمورد خواص درمانی نمک طبیعی وعدم تاثیرآن درافزایش فشارخون است که سلامت بسیاری از مبتلایان به بیماری قلبی، فشارخون بالا و زنان باردار را به خطر انداخته است. اگر به هر دلیلی محدودیت نمک از نظر طبی به شما توصیه شده است باید آن را رعایت کنید و نوع نمک مصرفی تاثیری در آن ندارد.

2- در خصوص نمک های ید دار تبلیغات منفی زیاد و اغلب غیرمنصفانه می شود. البته قطعاً همه افراد جامعه به مکمل ید نیاز ندارند اما آمار شیوع کمبود ید و کم کاری تیروئید در جامعه ما زیاد بوده است و اضافه کردن ید به نمک باعث پیشگیری از موارد زیاد سقط جنین، عقب ماندگی ذهنی و سایر مشکلات شده است. با این وجود، شما می توانید بعداز بررسی شرایط فردی خود و مشورت با پزشک نسبت به اتنخاب نوع نمک اقدام نمایید.

هرسال در فصل سرما، آلودگی هوا میهمان ناخوانده ما ساکنین شهرهای بزرگ می شود و بازار انواع و اقسام راهکارها را گرم می کند. در آموزش دی ماه انواع راهکارهای فردی مقابله با آلودگی هوا را بررسی کردیم و متوجه شدیم که راهکارهای معمول چه محدودیت هایی دارند. زمان آن رسیده که بیشتر به فکر راهکارهای اجتماعی مقابله با آلودگی هوا باشیم؛

1- درختکاری؛ البته بار اصلی این وظیفه مهم به عهده شهرداریهاست اما چرا هرکدام از ما در این کار نقشی نداشته باشیم. زمستان فصل درختکاری ست. یک نهال قیمت زیادی ندارد و جای زیادی هم برای رشد نمی خواهد.

2- انتخاب بهترین روش آمد و شد در شهر؛ هرکدام از شما با توجه به سن، محل و مسیر کار، وضعیت سلامت و ... شرایط متفاوتی دارید و نمی توان برای همه افراد نسخه واحدی پیچید، اما قطعاً می توانید تغییراتی در روش آمد و شد خود ایجاد کنید که به نفع هوای شهرمان باشد. چند مثال: استفاده از تاکسیرانی عمومی که از تمام ظرفیت اتومبیل استفاده می شود بجای تاکسی سرویس- رفع عیوب وسیله نقلیه شخصی و تجهیز آن به وسایلی مثل فیلتر اگزوز- موتور برقی بجای موتور بنزین سوز

اما شاید مهمتر از همه این موارد پرهیز از آمد و شد غیرضروری در شهر باشد؛ امروزه بسیاری از امور ضروری مثل خرید یا کارهای بانکی و اداری را می توان اینترنتی انجام داد  

3- صرفه جویی در مصرف؛ هنوز خیلی از مردم نمی دانند که صرفه جویی در مصرف آب، برق، گاز و... نقش بسیار بزرگی در کاهش آلودگی هوا دارد. اما اگر به این فکر کنید که بخش زیادی از آلودگی هوا مربوط به تاسیسات صنعتی لازم برای تامین آب و برق و گاز شهری ست، با مراقبت بیشتری این سرمایه ها را مصرف خواهید کرد.  

نمك باعث ايجاد مزه مناسب غذا مي شود و از فساد مواد غذایی ممانعت مي كند. اما این ماده دوست داشتنی مثل یک شمشیر دولبه سود و ضررهای مهمی دارد... بیایید نمک را بهتر بشناسیم...

1- نمک یکی از ضروری ترین ریزمغذی هاست که در انتقال پیام های عصبی، کارکرد ماهیچه ها، تولید اسید معده و... نقش دارد و بدون آن حیات ممکن نیست اما این ماده در اغلب خوردنی ها وجود دارد و در شرایط معمول، حتی بدون اضافه کردن نمک به غذا دچار کمبود آن نخواهیم شد ولی فراموش نکنید که در موقعیتهایی که منجر به تعریق زیاد می شود و در برخی بیماریها مثل اسهال یا استفراغ نیاز بدن به نمک افزایش می یابد.

2- عمده ترین ناخالصی ها ی نمک غیر تصفیه دو نوع است: اول ناخالصی های غیرمحلول شامل گچ و شن و ماسه که که عامل مسمومیت های مزمن و سایر عوارض بهداشتی هستند و دوم فلزات سنگین همچون سرب، کادمیوم، آرسنیک و جیوه که باعث بروز انواع سرطان و بیماریهای کلیوی می شوند. پس فقط از نمک تصفیه شده استفاده کنید.

ادامه دارد...

هرسال در فصل سرما، آلودگی هوا میهمان ناخوانده ما ساکنین شهرهای بزرگ می شود و بازار انواع و اقسام راهکارها را گرم می کند. قبل از بررسی این راهکارها یادآوری می کنیم که آلودگی هوا مجموعه ای از گازها (دی اکسید و مونو اکسید کربن، دی اکسید گوگرد...) و ذرات معلّق است.

1- گیاهان آپارتمانی؛ دی اکسیدکربن را تصفیه می کنند ولی بر روی گاز مونواکسید کربن و دی اکسید گوگرد که خطرناک تر هستند، تاثیری ندارند.

2- ماسک ها؛ ماسک های ساده فقط برای مدت کوتاه ذرات معلق درشت تر را فیلتر می کنند، ماسک های فیلتر دار برای مدت طولانی تر و ذرات ریزتر را هم فیلتر می کنند ولی هیچکدام مانع عبور گازهای سمی نمی شوند چرا که در این صورت راه عبور اکسیژن را هم مسدود می کردند.

3- دستگاههای تصفیه هوا؛ هنوز اثرات مفید هیچکدام به اثبات نرسیده است. اما نکته مهمتر این است که فیلتر تمام دستگاههای تهویه تا مدت زمان خاصی می تواند مانع عبور ذرات معلق شود. پس لازم است هرگاه بعداز چندروز آلودگی هوا، شاهد یک روز هوای پاک یا سالم بودید، برای مدتی پنجره های خانه را باز بگذارید تا کل هوای خانه عوض شود