گرمازدگی۱- تشخیص و درمان

انسانها جزو جانداران خونگرم هستند یعنی در زمستان و تابستان لازم است درجه حرارت بدن خود را ثابت نگه دارند. جانداران خونگرم برای حفظ درجه حرارت خود از روشهایی مثل افزایش یا کاهش جریان خون سطحی، تعریق و لرز استفاده می کنند. اما اگر افزایش حرارت بیشتر از میزانی باشد که بدن قادر به اتلاف آن است، گرمازدگی رخ می دهد که برخلاف اسم ساده ای که دارد می تواند به مراحل جبران ناپذیر یا مرگ ختم شود!

**************************************

اصول اولیه ای که در برخورد با گرمازدگی باید بدانید:

اولاً باید بتوانید گرمازدگی را تشخیص دهید. خیلی از افراد گرمازده اصلاً متوجه نمی شوند که دچار این مشکل شده اند. این علایم در فرد گرمازده شایع است: خستگی و گیجیسردردگرفتگی ماهیچه هاضعف- بی اشتهاییتهوع و استفراغافزایش ضربان قلب و تنفسپوست خشک و داغتوهم و… البته در موارد شدیدتر و درمان نشده علایم بیشتری وجود دارد و فرد دچار اختلال هوشیاری یا تشنج می شود.

ثانیاً باید اقدامات سریعی برای خنک کردن فرد گرمازده انجام دهید: وی را یه یک مکان خنک و سایه ببرید- تا حد امکان لباسها را کم کنید– بدن او را با آب خیس کنید اما آب ولرم باشد (۲-۳ درجه خنکتر از دمای بدن) و آب یخ به کار نبرید- روی نواحی گردن، کشاله ران و زیربغل حوله ی خیس بگذارید- از پنکه استفاده کنید- اگر فرد هوشیار است و استفراغ نمی کند مایعات خنک به او بنوشانید.

ثالثاً این چند نکته را رعایت کنید: ۱- در هر مرحله از اقدامات اگر مصدوم لرز کرد برای مدتی دست از کار بکشید. ۲- اگر مصدوم هوشیار نبود و یا با این اقدامات بهبود پیدا نکرد او را سریعاً به مراکز درمانی برسانید

گرمازدگی۱- تشخیص و درمان
Scroll to top