پیشگیری از آنفلوانزا

پیشگیری از آنفلوانزا

با شروع پاییز سر و کله بیماریهای تنفسی هم پیدا می شود که یکی از آزاردهنده ترین آنها آنفلوانزاست.

آنفلوانزا یک بیماری ویروسی است که هر سال به شکل همه گیری ظاهر شده و معمولا طی یک هفته بهبودی خود بخود حاصل می شود، اما از آنجایی که این بیماری سرعت انتشار بالایی دارد، در برخی افراد ممکن است عارضه دار شود و همه گروه های سنی را مبتلا می کند اهمیت قابل توجهی دارد.

علائم بیماری: این بیماری اغلب با شروع ناگهانی نشانه های عمومی مثل تب، سردرد، ضعف و درد عضلات همراه است که به تدریج علائم تنفسی بخصوص گلودرد و سرفه خشک بر آن غالب می شود. برخی افراد ممکن است علائم گوارشی هم داشته باشند.

مخزن و راه انتقال: مخزن این بیماری اغلب انسان است، اما نوع A آنفلوانزا می تواند مخزن حیوانی هم داشته باشد. مهم ترین راه انتقال ویروس در محیط های بسته و پرجمعیت و از طریق ترشحات حلق و بینی، سرفه و عطسه بوده و فرد بیمار معمولا تا ۵ روز می تواند این بیماری را به دیگران منتقل کند.

پیشگیری: به کودک خود آموزش دهید که هنگام سرفه و عطسه از دستمال استفاده کند و مکرراً (بخصوص پس از عطسه یا سرفه) دستها را به شیوه صحیح با آب و صابون بشوید. اگر کودک شما بیمار شد ایشان را به مهد یا مدرسه نفرستید. کودک بیمار باید در منزل استراحت کرده، از تماس بی مورد با دیگران اجتناب کند و مایعات فراوان بنوشد. اگر بیماری ایشان آنفلوانزا تشخیص داده شد لازم است یک هفته در منزل بماند.

چند نکته:

۱- به هیچ وجه به کودک مشکوک به آنفلوانزا “آسپرین” ندهید. جهت تخفیف علائم از “استامینوفن” استفاده کنید.

۲-    اگر کودک شما یکی از شرایط ذیل را دارد، جهت تزریق واکسن آنفلوانزا سریعاً اقدام کنید:

ناهنجاریهای گلبولی خون- بیماری ریوی مزمن مثل آسم یا برونشیت- نقص ایمنی یا مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی- بیماری های قلبی مزمن- دیابت- بیماری کلیوی- اگر به هر دلیلی لازم است ایشان آسپرین مصرف کند- کودک ۶ ماهه تا ۲ ساله.

۳- مهم ترین عارضه آنفلوانزا بیماری “سینه پهلو” است که اغلب در افراد فوق الذکر رخ می دهد. همچنین بدتر شدن بیماری زمینه ای از دیگر عوارض آنفلوانزاست.

 

پیشگیری از آنفلوانزا
Scroll to top