اوتیسم

اوتیسم چیست؟

یک بیماری با علت اصلی ناشناخته است که معمولاً در دوران پیش از مدرسه آغاز می شود. مشخصه اصلی آن «اختلال شدید در توانایی کودک برای برقراری ارتباط با مردم حتی والدین» است. این اختلال در پسران شایع تر از دختران است. وضعیت اقتصادی، اجتماعی، سبک زندگی و سطح تحصیلات والدین نقشی در بروز اوتیسم ندارد. کودکان مبتلا به اوتیسم نیازمند توجهات و آموزشهای خاص هستند لذا تشخیص زود هنگام این مشکل ارزشمند است. موارد ذیل می تواند شک شما را به احتمال وجود اوتیسم برانگیزد:

·    کودک ساعتها به تنهایی بازی می کند و اعمال تکراری یا ویژه ای را هر روز انجام می دهد که اگر از انجام آن ممانعت شود بسیار خشمگین خواهد شد. بطور کلی در مقابل تغییر مقاوم است.

·     مشکلات شدید تکلمی دارد:  از اشارات و حرکات به جای کلمات و اغلب از ضمایر معکوس استفاده می کند (به جای ” من”  از ” تو” استفاده کرده یا نام خود را ذکر می نماید). کلمات و یا جملات دیگران را تکرار می کند یا وارونه سخنان دیگران را بکار می برد.

·    در شیرخواری بسیار دیر لبخند زده و یا اصلاً نخندیده است، خنده و گریه بی دلیل دارد، بدون علت  نگران و مضطرب می شود یا قشقرق به پا می کند.

·     قادر نیست با دیگران رابطه برقرار کند، از سایرین دوری می کند و نسبت به تلاش افراد جهت برقراری ارتباط با او بی تفاوت است. پاسخ های غیر معمول به افراد و دلبستگی به اشیا نیز دیده می شود.

·     تماس چشمی ندارد یا تماس چشمی او اندک است. دوست ندارد در آغوش گرفته شود و یا دیگران را در بغل گیرد.

·     رفتارهایی مانند کوبیدن سر به دیوار، ساییدن دندانها و یا جنبش مداوم از او دیده می شود، پر تحرک یا کم تحرک است

·     به روش آموزش معمول پاسخ نمی دهد و با اسباب بازی، درست بازی نمی کند

·     احساس درد کمتر یا بیشتر از حد دارد. همینطور در حواس پنجگانه ( بینایی ، شنوایی ، لامسه ، بویایی و چشایی )  نیز حساسیت های غیر معمول نشان می دهد.

·     از خطرات نمی ترسد. در بعضی موارد رفتارهای خود آزارانه و پرخاشگری  نیز دیده می شود.

·     به صحبت ها و یا صداها پاسخ نمی دهد به طوری که به نظر می آید ناشنواست اگر چه شنوایی سالم است.

·    ۷۰ % کودکان مبتلا به اوتیسم، ناتوانی هوشی دارند ولی برخی از آنها تواناییهای ویژه و خاصی دارند.

·    در موقعیت های کاملاً متفاوت،  رفتارهایی که با سن کودک تطابق ندارد مشاهده می گردد.

اوتیسم
Scroll to top